Nastavni program osposobljavanja za poslove instruktora aktivnosti pomoću konja za osobe s invaliditetom
U Republici Hrvatskoj trenutno ne postoji nikakva edukacija za rad u programima intervencija pomoću konja koji su namijenjeni djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom. Zadnja edukacija je provedena prije osam godina u organizaciji Hrvatske olimpijske akademije.
– Zadnjih nekoliko godina krenulo se s implementacijom europskih standarda koji su pokrenuli procese u RH i doveli do promjene u nazivlju i podjeli područja
– INTERVENCIJE POMOĆU KONJA, je krovni naziv za sve vrste terapijskih postupaka i aktivnosti koje se provode pomoću konja a namijenjeni su djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom.
Pojam intervencija pomoću konja (eng. Equine Assisted Interventions) odnosi se na široko priznatu terapijsku metodu koja se uspješno koristi u mnogim zemljama, a čiji je cilj poboljšati kvalitetu života djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom radeći s konjima kao partnerima u terapijskom i obrazovnom procesu.
Intervencije pomoću konja, u užem smislu riječi, su sve vrste terapija i aktivnosti namijenjene djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom u kojima se pomoću konja ostvaruju poboljšanja na psihofizičkom, senzomotoričkom, kognitivnom, emocionalnom i socijalnom planu razvoja.
– Sve više javnih ustanova, nevladinih i drugih organizacija (udruge, konjički klubovi i centri za rehabilitaciju), te pojedinih stručnjaka koji šire svoju ponudu intervencijama pomoću konja . Nažalost zakonska regulativa u ovom području ne postoji pa se određenim dokumentima nastoji područje staviti pod kontrolu. Činjenica je i to da se ne može svatko baviti ovim područjem. Namjera je ojačati kapacitete organizacija edukacijom osoblja koje radi u neposrednom radu s korisnicima. Porazna je činjenica da ima udruga/klubova koje ne pripadaju niti jednom savezu što nije dobro.
Kako bi se riješili dugogodišnji programi u području 2015. godine osnovan je novi savez pod nazivom HRVATSKI SAVEZ ZA INTERVENCIJE POMOĆU KONJA sa sjedištem u Rijeci, koji trenutno broji 9 udruga-članica,
Savez je pristupio izradi STANDARDA PODRUČJA INTERVENCIJA POMOĆU KONJA koji jasno definira, prije svega
1.standard obrazovanja, osposobljavanja i rada terapijskog tima koji provodi ove rehabilitacijsko-rekreacijske postupke.
Ostalo što Standard definira je:
- standard odgoja, školovanja, izbora, držanja i cjelovite skrbi o konjima
- standard o izboru metoda rada, postupaka, strategija, ciljeva i aktivnosti za svaku
podvrstu terapije ili aktivnosti unutar intervencija pomoću konja, odnosno A/TPK,
- standard izbora i uređenja primjerenog terapijskog okoliša,
- potrebu istraživačkog rada , te
- Etički kodeks profesionalnog ponašanja svake organizacije u IPK
-Godine 2016. sastavljena je nacionalna radna skupina stručnjaka različitih profila, među kojima su bili predstavnici visokoobrazovanih ustanova i nevladinih organizacija, kako bi zajedno izradili platformu za izobrazbu kadrova u području intervencija pomoću konja.
– Tako su izrađena su dva nova nastavna programa koji će vjerujemo udovoljiti potrebama izobrazbe kadrova od srednjeg do visokog obrazovanja. Jedan program se odnosi na izobrazbu terapeuta u TPK koji će se provoditi u Zagrebu na ERF-u a drugi na osposobljavanje instruktora APK će se provoditi u Rijeci.
– Osposobljavanje instruktora APK je namijenjeno svima iz OCD-a, konjičkih klubova i ustanova za rehabilitaciju koji imaju iskustva s konjima, odnosno koji su položili jahaču dozvolu verificiranu od strane Hrvatskog konjičkog sveza.
– Namjera je potencijalnom kadru omogućiti stjecanje novih znanja i kompetencija s ciljem pružanja kvalitetne i stručne usluge AKTIVNOSTI pomoću konja ali i zapošljavanja u organizacijama koje provode te programe.
-Onima koji to već rade u svojim organizacijama treba omogućiti stjecanje formalnog obrazovanja da bi mogli obavljati taj posao, a oni koji pokazuju interes i zanimanje za ovo područje treba omogućiti obrazovanje kako bi mogli pomagati u udrugama, klubovima, ustanovama jer će svakako biti dobrodošli.
-Svi koji sudjeluju u terapijskom timu ili rade aktivnosti pomoću konja, moraju ovladati širokom paletom vještina i znanja, koje zahtijevaju ciljano usmjeravanje u okviru daljnjeg obrazovanja, povezivanja, nadogradnji i oplemenjivanju obrazovnog programa.
-Kako u samoj izvedbi intervencija, odnosno timskom radu u kojem sudjeluje i životinja – konj, kao punopravni član tima, potrebno je poštivati načela etiologije i smjernice u skladu sa međunarodnom deklaracijom o standardima brige o životinjama (IAHAIO – International Association of Human-Animal Interaction Organizations; Chicago Declaration 2013, PT-CH Pferdegestutze Therapie Schweiz; Handbuch Qualitaetsplakette….)
Aktivnosti pomoću konja – APK
Definicija.
– APK se temelje na vezi između čovjeka i konja koje su spontanog i neformalnog karaktera. Govorimo o općim ciljevima ovakvoga rada kao npr. osjećaj ugode, opuštanje, druženje, stjecanje novih prijateljstva. Ciljevi se ne postavljaju ali se učinci procjenjuju. Aktivnosti su pogodne za različite skupine, s obzirom na njihove teškoće, smetnje ili bolest.
Ciljane skupine i različite vrste aktivnosti pomoću konja
-APK nude mnoštvo inovativnih pristupa i mogućnosti izvedbe najrazličitijih aktivnosti uz konja i na konju za sve dobne skupine djece, mladih, odraslih i osoba starije životne dobi. Do interakcije između konja i korisnika dolazi spontano, nenamjerno. Aktivnosti uz konja mogu uključivati mnoge stvari: opaža ih se, njeguje, skrbi za njih, uređuje im se životni prostor… Aktivnosti s konjima izvode se individualno ili u skupinama u obliku raznih psiho-socijalnih i pedagoških aktivnosti kao što su igre, poligoni i sl..
Sportsko – rekreativno jahanje/vožnja zaprega za osobe s posebnim potrebama
Osnovni cilj sportsko – rekreativnog jahanja/vožnje zaprega za DTUR i OI je ovladavanje vještinama potrebnim za upravljanje konjem u okviru korisnikovih fizičkih sposobnosti, kroz aktivnosti opuštanja, razonode i sudjelovanja u natjecanjima. Sportsko – rekreativno jahanje/vožnja zaprega za osobe s teškoćama predstavlja novi oblik rekreacije koji donosi poželjne pozitivne učinke:
-bavljenje i uključivanje u različite aktivnosti, razgibavanje i održavanje tjelesnih struktura po zaključenoj rehabilitaciji s hipoterapijom ili nekom drugom podvrstom TPK
-integracija i socijalna interakcija djece s teškoćama i osoba s invaliditetom s ostatkom društva u široj zajednici
-povećanje samopouzdanja i osjećaja zadovoljstva
-promicanje prijateljstva između jahača i konja preko ugodnih aktivnosti (spretnost i vještine potrebne za jahanje, razne aktivnosti i predstave na konjima, prijateljska natjecanja…)
-izleti u prirodi s konjima koji sasvim sigurno nude jedan potpuno nov doživljaj
-mogućnost kasnijeg sudjelovanja u vrhunskom sportu (paraolimpijska disciplina)
Pod APK spadaju: programi za određene skupine djece i mladih, programi »team buildinga«, proslave rođendana uz jahanje, programi za početnike, druženja, programi opuštanja i rekreacije za osobe s teškoćama i psihičkim smetnjama, itd.
„Nastavni program osposobljavanja za poslove instruktora aktivnosti pomoću konja za osobe s invaliditetom“
-Uvjeti za uključivanje :
– minimalno završena srednja škola
– navršenih 18 godina života
– potvrda HKS-a (Hrvatskog konjičkog saveza) o položenoj jahaćoj dozvoli ili višoj razini (natjecateljska licenca za dresurno i/ili preponsko jahanje)
– liječničko uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za obavljanje poslova instruktora/ice aktivnosti pomoću konja za osobe s invaliditetom
-potvrda o nekažnjavanju
-Trajanje programa:
-Teorijski dio: 70 sati (izvodi se u učionici)
-Vježbe: 30 sati (izvode se u učionici i na jahalištu)
-Praktična nastava: 60 sati (izvodi se na jahalištu koje ispunjava propisane uvjete)
-UKUPNO: 160 sati
-Nastavni plan i program:
– Građa i funkcija ljudskog tijela (T=8)
– Osnove pristupa u radu s djecom s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom (T=21, V=4)
– Mjere sigurnosti i prva pomoć (T=4; V=5)
– Intervencije pomoću konja (T=23, V=6)
– Osnove rada s konjima u aktivnostima pomoću konja (T=14, V=15)
– PRAKTIČNA NASTAVA (PN=60)
-Završna provjera stečenih znanja i vještina:
– pismena provjera provodi se iz teorijskog dijela nastave
– iz nastavnih cjelina Osnove pristupa u radu s djecom s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom, Intervencije pomoću konja i Osnove rada s konjima u aktivnostima pomoću konja provodi se i usmena provjera
– praktična provjera podrazumijeva provjeru praktičnih znanja stečenih u praktičnom dijelu nastave kroz demonstraciju elemenata tehnike jahanja u programu APK i metodičkih vježbi za podučavanje istih
Predsjednica HS IPK
Mirjana Stojnović