Priča o Udruzi “Pegaz” iz Rijeke
Udruga djeluje na prostoru u vlasništvu Grada Rijeke, veličine 13.000m2 a u svom vlasništvu ima 6 konja i 1 magarca. Društvene prostorije Udruge opremljene su kuhinjom, sanitarnim čvorom, sanitarnim čvorom za osobe u invalidskim kolicima i garderobom. Rad s korisnicima i konjima provodi se u pješčanom jahalištu dimenzija 30mx70m sa rampom za pojahivanje. Na prostoru Udruge nalazi se i dječje igralište, drveni stolovi i klupe, voćnjak sa rodnim voćkama te staklenik za terapijsko vrtlarenje.
Tijekom 2020.godine terapijski program provodio se u manjem obimu obzirom na epidemiološku situaciju tako da u 2020.godini Udruga broji 28 člana, 30 volontera sa 887 volonterskih sati i 42 korisnika programa inkluzivnog volontiranja. Udruga ima dugogodišnju suradnju s ustanovama koje se bave ranjivim skupinama na području Primorsko-goranske županije pri izvođenju direktnog rada s korisnicima (Centar za autizam – podružnica Rijeka, Dječji dom „Tić“, Dom za odrasle osobe „Turnić“, Dječji vrtić Rijeka, Dječji dom „Ivana Brlić Mažuranić“ Lovran, Volonterski centar Rijeka). Također, Udruga surađuje sa inozemnim obrazovnim ustanovama:
- u provedbi IB CAS programa (International Baccalaureate Creativity, Activity, Service) – odnosno društveno korisnog učenja za učenike internacionalnih srednjih škola
- u provedbi Erasmus + projekta kao organizacija domaćin za studente iz inozemstva
Do 2021.godine rad Udruge financirao se iz slijedećih izvora:
- AED – Academy of Educational Development
- Europski socijalni fond (ESF)
- OP IPA II Slovenija – Hrvatska 2007.-2013.
- Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva (Institucionalne podrške i podrške jednogodišnjim projektima)
- RTL pomaže djeci
- Državni proračun – jednogodišnji i trogodišnji programi različitih Ministarstava
- Fond za energetsku učinkovitost
- Primorsko-goranska županija
- Grad Rijeka
- Privatne donacije poslovnog sektora i fizičkih osoba
U području intervencija pomoću konja prisutna sam više od 20 godina. Intervencija pomoću konja kao rehabilitacijska metoda, našim korisnicima pruža brojne mogućnosti a koje najčešće ovise o našoj profesiji, stečenim vještinama i kompetencijama te kreativnosti. Veliko mi je zadovoljstvo što sam jedan od osnivača Hrvatskog saveza za intervencije pomoću konja (2015.godine) kao strukovnog saveza. Savez je ponudio nekoliko stručnih skupova u mom petogodišnjem mandatu kao predsjednice Saveza. Ponosna sam na svoj doprinos i aktivno sudjelovanje u izradi Nastavnog programa za obrazovanje Instruktora aktivnosti pomoću konja za osobe s invaliditetom kao i u izradi Standarda u području intervencija pomoću konja koji je postavio temelje područja za sve sudionike. Autor sam Priručnika „Terapije, aktivnosti i učenje pomoću konja“ koji definira područje, nazivlje te opisuje metodologiju rada s korisnicima.
- ispričala je Mirjana Stojnović, Prof. defektolog – magistra logopedije – Terapeut za terapiju pomoću konja – Ministarstvo obrazovanja i sporta Republike Slovenije, 2011.; Voditelj sportsko – rekreativnih aktivnosti za osobe s invaliditetom – Hrvatska olimpijska akademija, 2012.